کلیدهای پرسش­گری در تفکر استراتژيک


کتاب تفکر استراتژيک آماده چاپ دوم می شود. در این چاپ دو فصل به آن اضافه شده است که به کاربست فکرافزارهای تفکر استراتژيک در عمل و پرسش های نهان شده در فکرافزارها می پردازد. بخش هایی از کتاب را می خوانید:

 

پیش از آنکه سوالات نهانی فکرافزارهای استراتژيک مطرح شوند، لازم است با کلیدهای پرسش­گری و هنر پرسش­گری آشنا شویم. انواع روش­های تفکر روش­های گوناگونی برای طرح سوال­اند پس با آموختن روش سوال کردن، بخشی از راه آموختن یک مهارت تفکر را آموخته اید. برای به جریان افتادن فکر نیاز به سوال است زیرا تا مجهولی و سوالی در کار نباشد فکر به جریان نمی­افتد. تفکر کلیدیست از کلیدهای دانایی و سوال کلید تفکر است. بنابراین نشانه متفکر زیاد پرسیدن نیست، خوب پرسیدن  است. لذا باید به سوالاتی بپردازیم که برای عبور کردن کلیدی است. چون ناشناخته­ ها نا محدودند، سوالات فراوانند. بنابراین انتخاب اینکه اکنون ذهن خود را با کدام پرسش درگیر کنم، انتخاب مهمی است. بنابراین 7 کلید پرسش­گری به شرح زیر است:

بیهوده پرسیدن بدتر از نپرسیدن است.

بیش از حد ظرفیت پاسخگویی، خود را با سوالات زیاد در گیر نکنید. مبارزی که با حریفانی بیش از حد توانش جدال می­کند چاره­ای جز شکست ندارد.

اگر نمی­شود با یک سوال به نتیجه رسید باید با چند سوال به نتیجه رسید.

همچنین اگر با یک شکل پرسیدن جواب به دست نمی­آید، شاید با تغییر شکل آن پاسخ حاصل شود.

حرکت را از جایی شروع کنید که دیگران تمام کرده­اند و سوال را از جایی آغاز کنید که دیگران سکوت کرده­اند.

در جستجوی این نباشید که بلافاصله بعد از طرح پرسش به پاسخ برسید، گاهی باید به ضمیر ناخودآگاه و جهان هستی فرصت داد تا پاسخ در زمان و مکانی غیرمنتظره پدیدار شود.

از سوالاتی شروع کنید که پاسخ آن­ها می­تواند، راهنمای پاسخ دادن به سوالات دیگر باشد (اصل حرکت از مسایل ریشه­ای به مسایل ساقه­ای)

دستاورد تفکر استراتژيک ایده­ های استراتژيک است. ایده­ های استراتژيک از جنس پاسخ هستند. و پاسخ­ های هوشمندانه، خلاق و متفاوت برای کسانی است که از خود سوالات هوشمندانه، خلاق و متفاوت می­ پرسند. ما با  مهارت­ های تفکر می­خواهیم ذهن خود را عامدانه و آگاهانه به سمت و سوی خاصی سوق دهیم و یا به عبارت ساده­ تر کنترل کنیم. و کلید کنترل فکر و سوق دادن ذهن به سوی تفکر استراتژيک، پرسیدن سوالات استراتژيک است.

همانگونه که کنترل یک جلسه با کسانی که سوال می­پرسند، کنترل فکر هم توسط سوالات صورت می­گیرد. اگر می خواهید فکر خود را کنترل کنید، سوالاتی که از خود می­پرسید را کنترل کنید.

در ادامه سوالات استراتژيک مرتبط با هر فکرافزار استراتژيک که در درون آن فن/فکرافزار زندگی می­کنند، برای کسانی که می­خواهند راه دوم را بروند و با پرسیدن سوالات استراتژيک ذهن خود را کنترل کنند بیان می­شود.

3 Comment

 • مصطفی says
  15 تیر 1393 at 5:24 ب.ظ (Edit)

  سلام استاد
  من کتاب شما رو خریدم برای سال 92 هست ویراست دوم چاپ اول
  اگر امکان داره 2 فصلی که به چاپ جدید اضافه شده در سایت قرار بدین برای دانلود
  سپاس

  پاسخ
  • مجتبی لشکربلوکی says
   18 تیر 1393 at 11:11 ق.ظ (Edit)

   سلام
   اگر ویراست دوم است فصل های جدید را در خود دارد
   البته در هر صورت مالکیت معنوی فایل آن با ناشر محترم (انتشارات نص) است

   پاسخ
 • کیوان says
  15 اسفند 1395 at 11:41 ق.ظ (Edit)

  برای به جریان افتادن فکر نیاز به سوال است زیرا تا مجهولی و سوالی در کار نباشد فکر به جریان نمی­افتد.
  تفکر کلیدیست از کلیدهای دانایی و سوال کلید تفکر است.
  بنابراین نشانه متفکر زیاد پرسیدن نیست، خوب پرسیدن است.
  بسیار عالی ،

  پاسخ
 • Submit a Comment

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *