پرسش و پاسخ در مورد مدل موعود

بنده …. هستم دانشجوی ترم آخر مدیریت استراتژیک

از آشنایی با جناب عالی خرسندم

راستش خیلی وقت سایت شما و برخی از کتاباتون رو دارم میخونم واقعا از نحوه نگاه و تفکر شما استفاده کرده و خیلی مشتاقانه اونو دنبال می کنم مخصوصا این نگاه سنت شکنانه به مباحث مدیریت استراتژیک. آقای دکتر، این بحث استراتژی در عمل رو هم فایلشو دیدم و خیلی مطالب خوبی یاد گرفتم فقط چند تا سوال برام پیش اومده ممنون میشم راهنمایی کنید

1. واقعا چطور میشه این بحث که برنامه ریزی استراتژیک با ابزارهای ذکر شده کارایی ندارد هنوز توسط بزرگان مدیریت در کشور ما تدریس میشه، چرا اونها از این فضا بیرون نمیان.

اصولا نوآوری با تاخیر رخ می‌دهد. یک نوآوری در پزشکی (کشف هلیکوباکتری در معده که منجر به زخم معده می شود) ده سال طول کشید تا در مجامع پزشکی پذیرفته شود. نوآوری در علوم انسانی که سخت تر هم پذیرفته می شود اصولا تغییرات پارادایمی با تاخیر فراوان و با سختی انجام می شود. مدرسان ما معمولا از روی تکست بوک ها درس می دهند. متاسفانه تکست بوک ها هم هر بیست سال یک بار پوست اندازی می کنند. بنابراین مدرسانی که مبتنی بر تسکت بوک ها درس می دهند چاره ای ندارند تا تکست بوک ها به روز شوند.

فکر نکنی که این مشکل در ایران هست. در تمام دنیا به آنچه در دانشگاه های مدیریت در زمینه برنامه ریزی استراتژيک تدریس می شود اشکال می گیرند. در کتاب گوگل چگونه کار می کند که توسط مدیر عامل گوگل نوشته شده آمده است: برنامه های کسب وکار توصیه شده توسط دوره های ويژه کارشناسی ارشد دانشگاه ها (MBA) ناقص هستند. چنانچه آن ها را به درستی اجرا کنید کارتان به شکست می انجامد.

افرادی وجود دارند مانند گری همل، مینتزبرگ، دونالد سال، ریچارد راملت که سعی می کنند پارادایم های کهنه را دور بریزند و سعی کنند که مدلی از مدیریت استراتژيک ارایه کنند که واقعا “استراتژيک” باشد.

2- آیا این بحث‌هایی که شما می‌گید، چرا در جاهای دیگه دنیا هنوز اونو تایید نمی‌کنند و به ابزارهای مدیریتی مانند swot  … هنوز مورد استفاده است؟

در دنیای واقعی مدیریت، عناصر مدل موعود بدون آن که واقعا نامش را بدانند استفاده می شود. (هر سازمانی به تناسب خودش). اصلا مدل موعود یک نمونه آرمانی (Ideal Type) برساخته از دنیای واقعی است. ولی در دنیای مشاوران مدیریت، ابزارهای مدیریت استراتژيک کلاسیک تدریس و به کار برده می شود. چون اصولاً رویکرد مشاوره با مدل موعود همخوانی ندارد. مدل موعود Real time و فرآیندی است، مشاوره، پروژه ای است. (تفاوت ها بیش از این هاست).

به همین خاطر هم هست که میزان موفقیت پروژه های برنامه ریزی استراتژيک پایین است.

برای اینکه بدانی انتقادات به برنامه ریزی استراتژيک چقدر زیاد است به فهرست مقالاتی که در پایین آمده است مراجعه کنید.

3- سطحی که شما از مدیریت استراتژیک بیان می کنید آیا نوعی بی ضایطه بودن و تایید نمی کنه و آشفتگی در سازمان ایجاد نمی کنه بهتر بگم آیا حتما باید دکتر لشکر بلوکی باشد تا این فرآیند درست اجرا شود؟

خیر! هر چهار منشا خلق استراتژی نیازمند وجود فرآیندها و سازوکارهای سازمانی هستند تا مطمئن شویم که ایده های راهبردی خلق بشوند. آزمایش های راهبردی انجام بشوند و موضوعات راهبردی شناسایی و حل و فصل بشوند و قس علی هذا. این مدل نظم و تقدم و تاخر توهم گونه مدل های کلاسیک را ندارد و Real Time است.

4-آینده نگری و سناریونویسی و نقش مدیریان در ساخت آینده کجاست بدون در نظر گرفتن شرایط فعلی و منابع سازمان و نقاط ضعف سازمان

وقتی می خواهی به یک موضوع استراتژيک رسیدگی کنی. می توانی بدون اطلاعات در مورد وضعیت فعلی (شرایط محیط درونی و بیرونی) و آینده های احتمالی تصمیم گیری کنی؟ نه! بنابراین حل موضوعات راهبردی نمی‌تواند بدون تحلیل باشد. همین طور تحلیل سامان مند که کلا بر اساس تحلیل است. همین طور ایده ها و دیدگاه های راهبردی برآمده از تجربه انباشته و شهود ته نشین شده از اطلاعات محیطی است.

البته راستش آقای دکتر ، بابت برخی از سوالات عذر می خوام اگر خیلی سطحش پاییه ، واقعا به علت نبود منابع درست و اساتید مسلط برای خودم خیلی سوال در این فضا هست

ممنو میشم راهمنماییم کنید؟

سوالات خیلی خوبی بود. اصلا در کیفیت سوالاتت شک نکن.

نامه بعدی

سلام

راستش موقعی که میخواستم این سوالاتو بپرسم اصلا فکر نمی کردم که به من جواب بدین. خیلی خوشحال شدم و مممنونم از این حسن توجه شما

درخصوص عدم کارایی ابزارهای برنامه ریزی استراتژیک شما چند دلیل گفتید ، امکانش هست فایلی کامل تری در سایتتون قرار بدید ( یا برای بنده بفرستید) تا بنده و امثال بنده از اون بیشتر استفاده کنیم  و بیشتر یاد بگیریم

تمام این مقالات به نوعی رویکرد یا ابزارهای کلاسیک برنامه ریزی استراتژیک را زیر سوال می برند.

Should You Build Strategy Like You Build Software

Stop Making Plans, Start making decisions

Strategy as_wicked problem

Strategy as active waiting

Strategy As Simple Rules and 8-1 Simple rule 4 a Complex World

Bringing Science to the Art of Strategy-Sep 2012

Tired of strategic planning and 11-1 The Real Value of SP

Just in time strategy

How agile is your Strategy

Which strategy when Sloan

Your strategy needs strategy

Strategy as Revolution

 

و کتاب جنگل استراتژی مینتزبرگ مطلب هفت گناه كبيره برنامه ريزي استراتژيك.

کتاب استراتژی خوب استراتژی بد از انتشارات آریانا هم دو سه فصل دارد در مورد نقد برنامه ریزی استراتژيک کلاسیک

اکثر مقالات بالا از طریق جستجوی اینترنتی قابل دسترسی هستند. در ضمن نشریه گزیده مدیریت که ترجمه هاروارد است بیشتر این مقالات را ترجمه کرده است. (سایت نشریه: لینک)

مطلب دیگه اقای دکتر ف بنده حدود 13 سال است در پروژه های عمرانی کار می کنم ، خیلی دلم میخواد درخصوص مباحث مدیریت استراتژیک در این چنین پروژه ها و سازمان ها کار کنم ، امکانش هست  کمی بنده رو راهنمایی کنید.

برای مدیریت استراتژيک پروژه کتاب و مقاله این حرف ها داریم. اما واقعیت آن است که خیلی حرف جدایی از مدیریت پروژه و مدیریت استراتژيک ندارند. اگر بجویی هم کتاب های فارسی و هم لایتن با این عناوین خواهی یافت. اگر کسی به مدیریت استراتژيک و مدیریت پروژه مسلط باشه. خیلی مساله نخواهد داشت.

ممنونم

سپاسگزارم

 

Purchase Hydroxyzine Online, Purchase Atarax Online, buy atarax online, Generic Hydroxyzine, Generic Atarax, Hydroxyzine Mg, Hydroxyzine Online.
Buy generic estrace Toronto. The Best Possible Support, Over The Counter Without Prescription.
Can ritalin be taken with amitriptyline and prozac how to get prozac online uk prozac price walmart uk forum hcl 20 mg effects. 20 mg for the perimenopause usa

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *