کتابی که همه باید و می توانند بخوانند

کتابی که همه باید و می توانند بخوانند.

من و شما دیر یا زود خواهیم مرد. بله خواهیم مرد. این حقیقتی است تلخ که نمی توانیم آن را کتمان کنیم. در این مدت کوتاهی که در این جهان هستیم. بر ماست که جهان را اندکی زیباتر از آنچه تحویل گرفته ایم تحویل دهیم. برای اینکه این هدف محقق شود لاجرم باید دانا باشیم و نیکو عمل کنیم. به همین خاطر است که زیبایی، دانایی و نیکویی از همدیگر جداشدنی نیستند. کسانی که دانا نیستند نمی توانند زیبایی و نیکویی تولید کنند.

خُب، می خواهم دانا باشم چه باید بکنم؟ متاسفانه تعداد حوزه هایی که باید در مورد آن بدانیم زیاد است: ما باید روانشناسی کاربردی را بلد باشیم. باید در مورد امور حقوقی و قانونی اطلاعاتی داشته باشیم. مهارت های زندگی هم لازم است. اطلاعات بانکی را هم نمی شود نداشت. حوزه های نیازمندی ما به همین نیز محدود نیست. ما باید در مورد نرم افزارهای کاربردی، مالیات، تاریخ، جغرافیا و خیلی چیزهای دیگر … بدانیم.

مشکل اینجاست که حوزه های زیادی هستند که ما باید در مورد آن ها بدانیم ولی کتاب های خوبی که بتوانند موضوعات را با سه ويژگی بیان کنند به شدت کم است:

·       محتوایش ساده باشند

·       کم باشد (جمع و جور باشد)

·       منظم باشد و خوب ساماندهی شده باشد.

کتاب اقتصاد برای همه، کتابی است که همه باید بخوانند و در ضمن همه می توانند بخوانند. چون تا جایی که میشده ساده نوشته شده است، تا جایی که میشده جمع و جور نوشته شده است و خوب ساماندهی شده است. کتاب اقتصاد برای همه برای همه توصیه می کنم.

چه شما یک مدیر باشید، چه یک خیاط یا چه یک معلم جغرافیا چه یک خانم خانه دار، این کتاب به شما توصیه می شود.

در این سال ها دیده ایم که تصمیمات اقتصادی به شدت روی مطلوبیت زندگی ما تاثیر داشته اند. مثلاً هدفمندی یارانه ها، مسکن مهر، استقراض از بانک مرکزی و … به شدت روی زندگی من و شما تاثیر گذار بوده است. خیلی خیلی خیلی ببیشتر از سریال هایی که از صدا و سیما و ماهواره نگاه می کنیم. اگر من و شما آگاه باشیم دولت می داند که هفتاد میلیون ناظر آگاه وجود دارد و به همین راحتی نمی تواند هر تصمیمی بگیرد. مردمان آگاه، دولت را به صورت مستقیم و غیرمستقیم هدایت می کنند.

اصولاً ناکارآمدی و فساد، ریشه در جهل من و شما دارد. ما نباید جاهل باشیم و بمانیم.

شما باید بدانید که تصمیمات دولت در زمینه یارانه ها، مالیات، بیمه، نقدینگی و بودجه بر زندگی شما چه تاثیری دارد. دانستن حق ماست. اما لازم است برای اینکه حق خودمان را بگیریم کمی تلویزیون کمتر نگاه کنیم و بیشتر کتاب بخوانیم. کتاب هایی از جنس اقتصاد برای همه.

4 Comment

 • ایمانی says
  21 خرداد 1394 at 5:36 ق.ظ (Edit)

  توصیه شمابسیارعالیه.ممنون

  پاسخ
 • حسینی says
  24 تیر 1394 at 11:49 ق.ظ (Edit)

  فکر کردم قرآن را می‌فرمایید. بنده هم مطالعات مرتبط در حوزه سیستم و سازمان دارم. ولی پس از تحصیل و باور به آنچه که غربی در مورد رفاه و اقتصاد و پیشرفت می‌گویند به این نتیجه رسیدم که اساسا مسئله بشر در این عالم اقتصاد و معیشت نیست. بر عکس آنچه که غربی ها می‌گویند که بشر از ابتدای خلقت در جنگ با طبیعت بوده برای به دست آوردن غذا و زنده ماندن. توصیه می‌کنم از بعد اقتصادی نگاهی به قرآن داشته باشید؛ گر چه می‌دانم ذهن‌های تربیت شده ما در مکاتب غربی دیگر قابلیت پذیرش مفاهیم غیر غربی را ندارد

  پاسخ
 • سعید says
  10 مرداد 1394 at 8:29 ق.ظ (Edit)

  سلام
  آیا این کتاب ترجمه شده است ؟
  از کجا باید تهیه کرد ؟

  پاسخ
  • مجتبی لشکربلوکی says
   19 مرداد 1394 at 5:33 ب.ظ (Edit)

   سلام
   کافیست در گوگل جستجو کنید به نام دکتر سرزعیم.

   پاسخ

  Submit a Comment

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *