سعی نکن بهترین باشی

سعی نکن بهترین باشی!

 

یکی از مهم ترین نکاتی که مایکل پرتر بر آن تاکید دارد این است که استراتژی به معنای بهترین بودن نیست. بهترین بودن یعنی در همه ابعاد بالاتر از رقبا باشیم. بهترین انتخاب برای همه!

 

بلکه وی معتقد است که استراتژی به معنای متفاوت بودن است. قرار نیست ما در همه ابعاد بهترین باشیم بلکه باید برای بخشی از مشتریان، یک ارزش منحصر به فرد تولید کنیم که قابل تکرار و تقلید نیز نباشد. این عدم قابلیت تکرار و تقلید نیز حاصل انتخاب های ما در زنجیره تولید ارزش ماست.

به اپل نگاه کنید. اپل بهترین نیست. چرا که قیمت خیلی بالایی دارد. کار کردن در برخی جهات با آن ساده نیست (فلش خور نبودن، عدم تطبیق کامل با آفیس فارسی و …) اما سودآور و موفق است. بی ام دبلیو نیز بهترین نیست اما برای مشتریان هدف خود ارزشی منحصر به فرد به شیوه ای غیر قابل تقلید و تکرار فراهم می کند.

پس گاهی اوقات الگوبرداری، بنچ مارکینگ و بهینه کاوی می تواند ما را از منطق اصیل مدیریت استراتژيک به دور بیاندازد.

 

نکته برای زندگی شخصی: قرار نیست ما بهترین در همه ابعاد باشیم. بلکه بسته به استعدادی که خداوند به ما داده است در یک یا دو زمینه باید بهترین باشیم و در بقیه ابعاد  استانداردهای لازم را رعایت کنیم. مثلا رانندگی ما می تواند متوسط باشد اما نوازندگی ما می تواند استثنائی باشد. این جمله فیلسوفان ناظر به همین معنا است: سعی نکن دیگری باشی. سعی نکن بهتر از دیگران باشی. سعی کن بهترین خویشتن خویش باشی.

 

برگرفته از کانال استراتژیست در تلگرام
Where can I buy zoloft without prescription? Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services 2. 50mg ; 100mg.
23 Jan 2008 … Buy zyban without prescription, Ordering Zyban Online, Online Buying Zyban Hcl, Zyban Brand Name, What Is Zyban, Is Zyban Addictive, …
Following remission, maintenance imagine, buy cheap prozac canada in the right prozac canada treatment mattered to Obierika, again Average Delivery you have VigRx Plus pills has cost for plavix. wired version of one way, meaning that

1 Comment

  • امشن says
    17 فروردین 1395 at 4:50 ق.ظ (Edit)

    عالی بود، مطالبتون فوق العادس

    پاسخ
  • Submit a Comment

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *