علاقه مندی ها

هو الجذاب

بیش از یک دهه است که این دو سوال را در ذهن دارم:

چگونه می توان تصمیم های راهبردی، عقلایی و اخلاقی گرفت.

چگونه می توان بر اساس این تصمیمات، تغییرات کلیدی و اساسی ایجاد کرد.

و این دو بر تمام کارهای دیگر من سایه انداخته است. سه علاقه مندی که در پی می آید از دو چیز رنگ گرفته اند یکی این دو دغدغه کانونی و دیرپا و دیگری ارزش ها و اصولی که در صفحه ای دیگر به آن پرداخته ام:

علاقه مندي اول: كتاب

پیش ترها به مطالعه كتاب بويژه در زمينه علوم شناختی، علوم اجتماعي (سياست، جامعه شناسي و اقتصاد سياسی)، فلسفه اخلاق و فلسفه علم، و معارف ديني (قرآن پژوهي) و داستان هاي کوتاه و شعر نو  و موضوعات مرتبط با ايران (مانند کتاب جامعه شناسی خودمانی و …) علاقه داشتم و جسته و گریخته از هر کدام چیزی می خواندم الان کمتر وقت می کنم کتاب بخوانم اما همچنان علاقه مندی اول من است و اکنون محدودتر و گزیده تر کتاب می خوانم البته اگر فرصت کنم.

علاقه مندي دوم: خودِ اندیشیدن

مطالبي از قبيل مهارت هاي تفکر (راهبردي، سيستمي، منطقي، نقاد، خلاق، فلسفي، رمز انديشانه و …) را مي پسندم و دنبال مي کنم. ممکن است خرده هوشی داشته باشیم اما این هوش ذاتی بوده و سیستم آموزش و پرورش ما کاری برای افزایش هوش انتقادی و دیگر مهارت های تفکر نکرده است. هر چقدر هم باهوش باشیم چون طريقه صحيح فکر کردن را آگاهانه نياموخته ایم. هنوز با انچه می توانیم باشیم فاصله داریم. اندیشه برای من جذاب است. البته به عنوان یک غیر حرفه ای و مصرف کننده به این موضوع می پردازم و نه یک محقق حرفه ای.

علاقه مندي سوم: تجربه ورزی و تحقیق

جستجو گری، تنوع خواهی، تازه جویی را می پسندم، دوست دارم غذاهای جدید، سازمان های جدید، پروژه های جدید، انسان های جدید را تجربه کنم. چرا که می دانم دانستن فقط با خواندن و تحقیق به دست نمی آید بلکه در کنار تحقیق تجربه ورزی بسیار کلیدی است.

به اين ليست کوتاه نوشتن، گوگل (که دسترسی مرا به اطلاعات فراهم می کند)، پاورپوینت (که امکان صورت بندی گرافیکی و خلاصه سازی مطالب را فراهم می کند)، اکسل، قدم زدن و فکر کردن به ويژه در هوای خنک و نسیم. دیدن و شنیدن تحلیل فيلم ها، نوشیدنی خنک، بازیگوشی و شوخ طبعی، خلاصه کتاب ها، کتاب های کوچک، داستان های کوتاه و شعر نو اضافه می شود.

روزی کسی از دوستانم از من پرسید که تا حالا شده به دانشمندی یا استادی از استادان رشته تخصصی خودت غبطه بخوری و بخواهی که جاش باشی. بهش گفتم مطمئنا نه! چون هیچ دانشمندی به خاطر مقالات و نوشته هاش وتئوری هاش من رو جذب نمی کنه. بلکه من افرادی مثل محمد یونس رو ترجیح می دهم که با راه اندازی مایکرو فایننس زندگی خیلی ها رو تغییر داد. پس شاید به عنوان علاقه مندی اولم باید بگویم که تغییر دادن زندگی انسان ها.